İzleyiciler

13 Ağustos 2013 Salı

Güncellenmiş Şeytan

           Ondaki hırs hiç kimsede olmadı olamaz da, ondaki haset hiç kimsede yok olamaz da, "bu yola baş koyduk" deriz ya, bizden önce ilk diyen o işte. İnsanı aldatmak için, insani saptırmak için, hani o diğer yol var ya o yoldan bizi götürmeye çalışan... Şeytan...

               "Madem öyle, beni azdırdığından dolayı onları (insanları saptırmak) için mutlaka senin dosdoğru yolunda (pusu kurup) oturacağım. Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın." (ArafSüresi 16-17)

           İlk isyan, ilk baş kaldırış onda. En büyük inatta onda. Bizde de var olan ve bunu İslam için, Allah için, Müslümanlığı her yerde her zaman yaşamak için kullanmamız gereken inadımızı biz hangi yönde kullanıyoruz? Ne tarafındayız?


              Herkes büyük günahları bilir. Ve sanarız ki şeytanın bize söyledikleri hep bunlardır...
Zina yap,
Oruç tutma,
Namaz kılma,
Başını örtme,
İsyan et...
        
            Böyle bir şey kalmadı. Namaz kılmayan insan yok gibi, çünkü vakti olmadığı için namaz kılamayan insanlar var. Oruç tutmayan insanlar yok sıcaktan dolayı, yılda iki defa çıkan tansiyonundan dolayı tutamayan insanlar var. Başını örtmek istemeyen yok, işinden dolayı örtemeyen insanlar var. Zina yapmak günahtır. Zina yapmayız, ama karşı cins ile parkın en ıssız tarafında gözlerden uzak otururuz. (Bu zinaya yaklaşmakta olmuyor haşa.) Mod

            Ezan okunduğundan hepimiz müziği kapatırız, uzanmış yatıyorsak eğer muhakkak kendimize bir çeki düzen veririz. Ama maalesef birçoğumuz "Hayyal esselah"sözünü duymayız. Ezan bize kalk diyor, kendine çeki düzen ver diyor. Ama ezan bitince tekrar yat demiyor. Haydi namaza diyor. Şeytanın en büyük özelliklerinden birisi de sağ tarafımızdan seslenmesidir. Ne iyi bir şey yaptık değil mi müziği kapatarak.
             
            Teknolojiyi senden, benden önce şeytan takip ediyor. En yeni bilgileri o alıyor. Yeni sürümü o yüklüyor. Onun da twitter hesabı var, onun da Facebook sayfası var, onun da bir sürüsü takipçisi var. Iphone 5'e gününün büyük bir kısmını geçirmen için, programları yüklemiş bile.
 
            İç sesimizle konuşuruz çoğu zaman fakat ne zaman doğruyu ne zaman yanlışı söylediğini anlamakta zorlanırız. Gün geçtikçe şeytanla olan mücadelemiz de artıyor. İçimizde öyle yerlere saklanıyor, öyle damarımıza basıyor ki. Hani çocukluğumuzun mini kitabı var ya "Şeytanın Hileleri". O kitap işte kendini yeniledi. Şeytan kendini güncelledi ve zamana insanlığa karşı meydan okumaya farklı yollarla devam ediyor. Mücadelemize çok geniş pencerelerden değil de biraz daha daraltıp devam edebiliriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder